Gri renk bir kotum var. Altına genelde siyah ayakkabı giyiyorum. Başka ne renk ve ne tarz ayakkabılar giyebilirim? Klasik ayakkabı giysem çok mu ağır kaçar? Kotun üstüne genelde yazın tişört, kışın da balıkçı yaka kazak giyiyorum. Üst için ne renkler seçmeliyim?Onur Göker

Stil Danışmanı der ki...

 

Denim pantolonunun grisi koyu bir ton ise koyu kahve ve siyah ayakkabılar en ideal seçenekler. Grinin tonu açıldıkça siyah ayakkabılardan kaçınmakta fayda var.

Denim pantolonunun üzerine tişört giydiğin zamanlarda ayakkabını tişörtünün rengine paralel seçebilirsin. Beyaz bir tişört giydiğinde yazın beyaz spor ayakkabılar ve denim pantolonun rahat ve iyi görünen bir kombinasyon yaratır. Aynı tişört ve pantolonu biraz daha şıklaştımak için kahve tonlarında deri ya da süet bir loafer ayakkabı ve kemer yeterli olacaktır. Balıkçı kazaklarınla denim pantolon giydiğinde ise siyah ya da acı kahve deri bağcıklı botlara yönelebilirsin.

Tişört ve balıkçı kazak renklerine gelince, en önemlisi saç ve ten rengin. Eğer buğday tenli ve esmersen; bej, açık kahve, haki, devetüyü gibi toprak tonlarından uzak durmalısın. Gök mavisinden laciverte, açık griden antrasite kadar mavi ve grinin her tonunu rahatlıkla kullanabilirsin. Renk giymeyi seviyorsan tişörtlerinde beyaz, kobalt mavisi, mercan, limon sarısı gibi canlı renklerin yanı sıra koyu yeşiller ve bordoyu denemelisin. Balıkçı kazaklarda ise siyah, antrasit, lacivert, koyu mor, ördek başı yeşili ve bordo senin renklerin olabilir.

Eğer beyaz tenli ve kumral ya da sarışın isen; krem, hardal, sandık beyazı gibi ten renklerinden uzak durmalısın. Tişörtler için (sezonun da en iyi önerisi olan) portakal rengi, erik yeşili, sarının her tonunun yanı sıra optik beyaz, lacivert, antrasit gibi klasik renkleri tercih edebilirsin. Balıkçı kazaklarda ise grinin açık tonlarından ve siyahtan uzak durmalısın. Kum rengi, devetüyü, antrasit, lacivert senin renklerin.

İzmir'de bir lisede okuyorum. 17 yaşında, 62 kiloyum. Serbest kıyafete geçtik. Hem günlük giyinip hem de nasıl iyi görünebilirim?Taylan Eğer

Stil Danışmanı der ki...

Okulda serbest kıyafet başta harika bir fikir gibi gelse de her sabah "Ne giymeliyim?" sorusu da biraz yorucu olabilir.

Birlikte bu zorluğu ortadan kaldırabilcek basit bir sistem kurmamız mümkün. Hem günlük hem de iyi görünmeni sağlayacak tam üzerine göre üç denim üç de chino pantolon bütün sezon sadece okul günlerini değil hafta sonlarını da kotaracaktır.

Denim pantolonların biri yıkamasız koyu renk, biri siyah, bir diğeri de orta yıkamalı açık mavi tonlarında olabilir. Chino pantolonların ise biri kese kağıdı, biri lacivert ve gül kurusu tonlarında olabilir. Dockers’ta farklı fit ve renklerde chinolardan sana en yakışanı rahatlıkla seçebilirsin.

Yıkamasız koyu renk için Mavi’nin Martin Rinse Mavi Amerika ya da Hunter Rinse’ini, siyah denim için 511 ya da 501 black modellerini, mavi tonları için ise Lee Cooper’ın Harry modelini deneyebilirsin.

Devamında bu pantolonların üzerine Mudo’nun ya da Mavi’nin slim-fit beyaz ve mavi oxford gömleklerini, Top Shop’ın düz beyaz, gri melanj, lacivert, siyah bisiklet ya da V yaka tişörtlerini ve mutlak bir denim gömleği haftanın günlerine göre kombinleyerek hem günlük hem de rahat olman ve gayet de iyi görünmen mümkün. Ayakkabı olarak, Sperry’nin farklı renklerde tekne ayakkabılarını, New Balance’ın süet naylon karışımlı modellerini ya da biraz daha formal görünmek için Massimo Dutti’nin loaferlarına göz atmanı öneririm.

1.85 boyundayım. Kumralım, 80 kilodayım, nasıl giyinmeliyim yardımcı olur musunuz?Caner Kocal

Stil Danışmanı der ki...

Boy ve kilo olarak istediğin hemen her kombinasyonla iyi görünebilmen mümkün.

Saç ve ten rengin, yaşın, ne iş yaptığını da bizimle paylaşırsan sana daha detaylı yardımcı olabilirim.

1.83 boyundayım kilom 65. Fit bir vücut yapım var. Sizce en iyi kombin nasıl olmalı? İbrahim Yavuz

Stil Danışmanı der ki...

 

Vücuduna bakılırsa ne giysen yakışacak… Ancak en iyi görünümü garantilemek için ten, saç rengin, yaşın ve genel tavrın konusunda da bilgi sahibi olsam bu soruyu daha iyi yanıtlayabilirdim.

Şimdilik elimizdekilerle yetinerek başlayalım. Tek ve koyu renk giyinmek seni daha da ince göstereceğinden alt üst kombinlemelerinde aynı renk giyinmek yerine yakın tonlar ya da çizgi ekose gibi desenlere yönelebilirsin. Diyelim ki koyu renk bir denim giydin; üzerine düz bir tişört yerine baskılı, desenli ya da çizgili tişörtler tercih edebilirsin. Slim-fit Lee Cooper ve Levi’s’ın denim ceketleri bu tişörtlerle yarattığın kombinleri tamamlamak için iyi bir tercih olabilir.

Daha klasik giyinmen gereken zamanlarda ise dar paça yün ya da chino pantolonları ekose ya da düz ceketlerle tamamlayabilirsin. Gerek ceketlerinde gerekse gömleklerinde de slim-fit kesimlere yönelmende fayda var. Marni’den Zegna’ya, Top-shop’tan H&M’e, bu sezonun mikro desenli ya da enine çizgili gömlekleri tam da sana göre. Ayakkabı ve aksesuar konusunda ise olabildiğince özgür davranabilirsin. Tek renk giyinmek istediğinde ya da gerektiğinde ayakkabı ve kemerinde farklı renklere yönelebilirsin.

Ayakkabı seçerken nasıl bi tercih yapmalıyım, nelere dikkat etmeliyim?Kamil Tütüncü

Stil Danışmanı der ki...

 

Ayakkabı seçimin vücut yapın ve giyim tavrınla paralel olmalı. Boy ve ayak numarası en önemli detaylar. Bu detaylara vakıf olmadığımızdan tüm olasılıkları değerlendirmekde fayda var:

Uzun boylu ve 43 üzeri ayak numaraları için (ayak 45 numaradan büyük değil ise ayakkabı tercihlerinde olabildiğince özgür davranabilmek mümkün) dikkat etmek ve kaçınmak gereken modeller; çok yuvarlak ya da çok sivri burunlu ayakkabılar.

Orta boylu ve 43 üzeri ayak numaraları için mümkün olan en yuvarlak burunlu ayakkabılar tercih edilmeli, klasik ve sivri burunlu ayakkabılardan uzak durulmalı. Pantolon paçaları çorap görünmeyecek uzunlukta olmalı. Tercihiniz kısa paçadan yana ise ara bir boydan kaçının ve ayak bileğinin üzerinde biten boyları tercih edin.

Orta boy ve 42’den küçük ayak numaraları içinse yuvarlak burunlu ayakkabılardan kaçınmak şart. Klasik burunlu püsküllü loaferları, klasik burunlu bağcıklı ayakkabıları ve botlarda çift renkli olanları da tercih edebilirsiniz.

Siz de stil danışmanına sorun

Güneş Güner Işık

 

FOTOĞRAF
}